niedziela, 29 marca 2020

Żałosny cyrk na Mostowej

Przewodniczący Rady Miejskiej w dniu 19 marca 2020 roku zwołał na dzień 26 marca 2020 roku XX Sesję Rady Miejskiej w Przedborzu. W wyznaczonym dniu, na XX Sesji Rady Miejskiej stawiło się siedmioro radnych Rady Miejskiej w Przedborzu.


 W związku z tym Przewodniczący Rady Miejskiej w Przedborzu, po otwarciu posiedzenia, stwierdził, iż brak jest kworum wymaganego do prowadzenia obrad i w związku z tym zamknął XX Sesję. 


Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, przy braku quorum, rada pozbawiona została jedynie możliwości podejmowania uchwał. Jedyną konsekwencją braku połowy ustawowego składu rady, jest , niemożność podejmowania przez radę uchwał. Nie ma natomiast przeszkód, aby rada, na sesji, w której bierze udział mniej niż połowa ustawowego składu, procedowała skutecznie inne punkty porządku obrad (tak np. Rozstrzygnięcie nadzorcze NR PN.4131.482.2018 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 21 grudnia 2018 r). Mając na względzie powyższy przepis, rada może obradować i dyskutować przy braku quorum (tak w Rozstrzygnięciu Nadzorczym Wojewody Podkarpackiego NR P-II.4131.2.264.2018 z 31 października 2018 r.). Liczba radnych przybyłych na sesję, nie może mieć wpływu na możliwość rozpoczęcia i prowadzenia obrad (tak w Rozstrzygnięciu Nadzorczym Wojewody Warmińsko-Mazurskiego NR PN.4131.228.2019 z dnia 30 kwietnia 2019 roku. 



Nie mniej istotne jest naruszenie paragrafu 18 ustęp 2 Statutu Gminy Przedbórz, który mówi, że: 

„W przypadku wystąpienia przeszkody w prowadzeniu sesji, a w szczególności braku kworum w trakcie głosowania, Przewodniczący obrad ogłasza przerwę techniczną i podejmuje odpowiednie czynności organizacyjno – techniczne w celu usunięcia przeszkody”

Przewodniczący nie podjął działań opisanych w w/w artykule, co stanowi jego rażące naruszenie. 

 Przytoczony § 18 ust. 2, który w całości brzmi: 

„W przypadku wystąpienia przeszkody w prowadzeniu sesji, w szczególności braku wymaganego kworum w trakcie głosowania, przewodniczący obrad ogłasza przerwę techniczną i podejmuje odpowiednie czynności organizacyjno-techniczne w celu usunięcia przeszkody. Jeżeli usunięcie przeszkody, np. zebranie kworum nie jest możliwe, zamyka sesję”. 

Przepisy ustawy o samorządzie gminnym nie zakazują prowadzenia obrad przy braku quorum. Ustanawiają natomiast w art. 14 ustawy o samorządzie gminnym minimum radnych których obecność jest niezbędna do podejmowania uchwał (obecność co najmniej połowy ustawowego składu rady). Biorąc pod uwagę powyższy przepis, jeżeli Rada uzna za stosowne może obradować i dyskutować przy braku quorum. Umieszczenie zatem takiego przepisu w Statucie Gminy Przedbórz jest rozwiązaniem zbyt daleko idącym (porównaj Rozstrzygnięcie Nadzorcze Wojewody Kujawsko – Pomorskiego Nr 127/2018 z dnia 20 listopada 2018 r., Rozstrzygnięcie Nadzorcze Wojewody Łódzkiego Nr PNIK-I.4131.921.2018 z dnia 15 listopada 2018 r.). 

 Reasumując należy stwierdzić, że kworum wymagane jest wyłącznie podczas aktu głosowania, a nie podczas obrad danej rady, taki wniosek wynika np. z orzeczenia NSA z dnia 18 września 1990 roku, sygn. akt: SA/Wr 849/90. Obowiązek zachowania kworum, o którym traktuje art. 14 ust. 1 Ustawy dotyczy jedynie momentu oddawania głosu, nie zaś obecności podczas całego posiedzenia rady. Literalna wykładnia przepisu również prowadzi do wniosku, że warunek zachowania kworum należy odnieść do momentu głosowania, bowiem tylko akt podejmowania uchwały został obwarowany wymogiem kworum. W razie braku kworum, radni uczestniczący w sesji mogą dalej obradować, jednak nie będą mogli podejmować prawnie wiążących rozstrzygnięć (Patrz: komentarz do art. 13 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym). 

W informacji o zwołaniu XX Sesji Rady Miejskiej w Przedborzu, zawarte były między innymi punkty, nie związane z podejmowaniem uchwał. Np. sprawozdanie Burmistrza Przedborza z działalności między sesjami, sprawozdanie z działalności M-GOPS w Przedborzu, oraz zapytania wolne wnioski i odpowiedzi na nie, do wysłuchania których i dyskusji oraz zgłaszania pytań i wniosków nie jest wymagane kworum. 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nie wiem, po co ten cyrk w dniu 26 marca został urządzony, ponieważ uchwał rada nie mogłaby podejmować (głosować), ze względu na nie zaopiniowane ich przez komisje rady, których posiedzenie zostało odwołane ze względu na zagrożenie epidemią koronawirusa. 

Sesja zatem mogła zostać również odwołana. Sesja na której nie stawiło się ośmioro radnych, na których zawsze może liczyć burmistrz i przewodniczący. Po co zatem było to przedstawienie? A może raczej pokazówka lub ustawka na koszt podatników, którzy za chwilę nie będą mieć z czego ("w związku z zaistniałą sytuacją") daniny na Mostową wpłacić? 

Kolorytowi temu cyrkowi nadaje fakt, że na dwa dni przed sesją pani burmistrz,wysługując się pracownikiem Urzędu Miejskiego, telefonicznie kazała informować o tym, że zaplanowana na czwartek sesja odbędzie się. 
Czy przekaz poszedł jednakowy do wszystkich radnych? Tego nie wiem. 

Wiem za to, że ten cyrk nie jest śmieszy, ale żałosny. 
W dwie godziny po zamknięciu XX sesji, pracownicy urzędu rozwozili radnym informację o zwołaniu sesji w trybie nadzwyczajnym na dzień 30 marca. 

Co tak pili panią burmistrz? 
Realizacja pomysłu z likwidacją funduszu sołeckiego w roku 2021,oraz przyjęcie programu opieki nad zwierzętami. W obu przypadkach termin ich przyjęcia przez radę mija 31 marca. Ale o tym jutro. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.