środa, 21 listopada 2018

Jest już tak dobrze, że gorzej być nie może

W dniu dzisiejszym miała miejsce sesja inaugurująca nową kadencję Rady Miejskiej w Przedborzu. Po ceremonii rozdania zaświadczeń potwierdzających wybór na radnych oraz złożenia ślubowania przez radnych oraz burmistrza, nastąpił wybór przewodniczącego Rady. 


 Radny Wnuk głosił Krzysztofa Zawiszę , a ja Alicję Ocimek. Wynik głosowania łatwy był do przewidzenia 11:4. Następnie przegłosowano Uchwałę o ilości wiceprzewodniczących Rady. Głosowałem w tym przypadku przeciwko, ponieważ nie uzyskałem od nikogo odpowiedzi na pytanie - kto Radzie przedłożył projekty uchwał, na których jako jedyna podpisana była je opiniująca radca prawny Edyta Szwed. 

Ślubowanie radnych. fot P. Grabalski 


 Na funkcję wiceprzewodniczącego Rady zgłoszono kandydatury Henryka Wnuka i Alicji Ocimek. Wynik tajnego głosowania 11:4.

Czwarta w kolejności uchwała dotyczyła ustalenia przedmiotu działania stałych Komisji Rady Miejskiej w Przedborzu. W związku z moim ponownym pytaniem, kto jest zgłaszającym projekt uchwały - usłyszałem, że burmistrz. W związku z moimi obiekcjami, co to tego, czy burmistrz może zgłaszać projekty uchwał dotyczące wewnętrznych spraw rady, na salę poproszono radcę prawnego E. Szwed, która oświadczyła, że burmistrz może zgłaszać tego typu projekty uchwał. Poprosiłem aby na przyszłość wszystkie składane do Rady projekty uchwał były podpisane przez osoby uprawnione do ich przedkładania. A uprawnionymi do tego są: pojedynczy radni, komisje rady, kluby radnych, burmistrz, oraz mieszkańcy gminy posiadający czynne prawo wyborcze w liczbie 200 osób.

Foto. Paweł Grabalski

Moje wątpliwości budzi jednak nadal sposób ich wprowadzenia na obrady Rady, bowiem zgodnie z Ustawą o samorządzie gminnym " Na wniosek wójta przewodniczący rady gminy jest obowiązany wprowadzić do porządku obrad najbliższej sesji rady gminy projekt uchwały, jeżeli wpłynął on do rady gminy co najmniej 7 dni przed dniem rozpoczęcia sesji rady". Termin ten raczej nie mógł zostać dochowany. 




Głosowania nad wyborem przewodniczących i składów komisji Rady przebiegały następująco: 


- przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został Tadeusz Stępień ( inni zgłoszeni kandydaci : Ocimiek , Zięba). Pozostali członkowie KR, to: 
Michał Kieruzal
Tomasz Jarosz 
Tomasz Małecki
Władysław Obarzanek
Alicja Ocimek
Paweł Zięba




Przewodniczącym Komisji Skarg, Wniosków i Petycji został Rafał Rabenda ( jedyny zgłoszony kandydat), pozostali członkowie tej komisji, to: 


Tomasz Piskorz
Jan Mroziński
Tomasz Ględa 
Alicja Ocimek
Ewa Jadowska
Paweł Zięba. 


Taki podział funkcji w Radzie stanowi o jednym, że wbrew temu o co apelowała dziś radna Ocimek, aby Rady nie dzielić na radnych od Naczyńskiego, i tych co przeciwko, ten podział nastąpił i został dokonany przez radnych wybranych z list wspierających Naczyńskiego w ostatnich wyborach, którzy w Radzie wzięli już prawie wszystko. 


Skład Komisji Spraw Obywatelskich tworzy 14 radnych, bez udziału Michała Kieruzala. 
Skład Komisji Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa tworzy pełny skład Rady. 
Przewodniczących tych komisji radni mają wybierać na pierwszym posiedzeniu komisji. 


Nowa Rada w dniu dzisiejszym podjęła jeszcze Uchwałę zmieniającą Budżet ( na zdjęciu), oraz zmieniającą Uchwałę w sprawie rocznej stawki podatku od środków transportowych, nadając jej brzmienie jak na załączonym zdjęciu. 





Na koniec podjęto Uchwałę wprowadzającą zmiany do niedawno przyjętego Statutu Gminy Przedbórz. Zmiany wprowadzono po interwencji służb prawnych Wojewody. 
Niestety Rada nie przyjęła mojej propozycji wprowadzenia dodatkowej zmiany w paragrafie 14 Statutu. Siłą rzeczy i po sugestii Przewodniczącego będzie musiał ten problem przejść przez służby prawne Wojewody. 




Wystąpienia Burmistrza i Przewodniczącego, będącego odpowiedzią na zamieszczony tu również tekst jaki przeczytała radna Ocimek przed wyborem Przewodniczącego Rady - komentować nie będę, ponieważ nie lubię, jak dwaj wyżej wymienieni się powtarzać. 





Odniosę się tylko do sprawy braku zastępcy Burmistrza w naszej Gminie. Jest po części dużo w tym prawy co przeczytała radna Ocimek. Brak zastępcy może być łamaniem prawa przez Burmistrza, który zgodnie z przepisami Ustawy o samorządzie gminnym: " Art. 26a. 1. Wójt, w drodze zarządzenia, powołuje oraz odwołuje swojego zastępcę lub zastępców i określa ich liczbę". Nie ma tutaj "może", ale jest wprost napisane "powołuje". 
Regionalne Izby Obrachunkowe z Gdańska czy Białegostoku piszą wprost, że brak zastępcy jest łamaniem prawa. 
Podeprę się tutaj artykułami: 





Dla niezorientowanych Wójt = Burmistrz. 

Tak więc atak jaki przeprowadził dziś burmistrz pod adresem radnej Ocimek, która na fakt braku zastępcy burmistrza zwróciła uwagę, był pozbawiony podstaw i mało merytoryczny. Mało tego. Wprowadzono radnych w błąd, że żaden z przepisów nie nakazuje posiadanie zastępcy burmistrza. 


Niestety, nie było mi dane dziś zgłosić na sesji Przewodniczącemu Rady powstania Klubu Radnych Niezależnych w skład którego weszli radni: Ocimek, Jadowska, Kieruzal i Zięba. Zostałem wyznaczony do reprezentowania tego Klubu. Przewodniczący niespodziewanie po bloku uchwał bardzo szybko zakończył obrady. 




Tak więc niespodziankę jaką zapowiadałem na dzisiejszą Sesję zmuszony byłem zgłosić burmistrzowi, po posiedzeniu Rady. 
Złożyłem oświadczenie woli o zrzeczeniu się praw do diety przysługującej mi z tytułu pełnienia funkcji radnego. 
Nie wiedzieć czemu Naczyński uważa, że nie ma takiej możliwości aby radny mógł zrzec się diety. Tu też burmistrz jest w błędzie. Radny ma prawo do diety. Ale może z tego prawa zrezygnować, ponieważ jest to jego prawo, a nie obowiązek. W tym temacie wywiązała się między mną a burmistrzem, krótka wymiana zdań. Burmistrz nie umiał jednak wskazać mi przepisu, który nakłada obowiązek pobierania diet.
Z pobierania diety rezygnuję ponieważ zawsze uważałem i uważam teraz, że radny swoje powinności powinien realizować społecznie, bez pobierania środków publicznych za swoją pracę na rzecz społeczeństwa. 




Oponowanie Naczyńskiego przeciwko mojej decyzji wydaje mi się niezrozumiałe, ponieważ jako burmistrz powinien się cieszyć, że pozostaną zaoszczędzone w Budżecie środki, które będzie można wykorzystać z pożytkiem dla mieszkańców naszej gminy (np przeznaczyć je na doposażenie nowego wozu bojowego naszej OSP), o których z taką troską dziś sam się wypowiadał. 


Namawiam też innych członków naszej Rady aby postąpili w podobny sposób. Jednak uważam, że jest to oczywiście indywidualna sprawa każdego z radnych.  

Zgodnie z nowymi przepisami wprowadzony został imienny system głosowania, sesja rady transmitowana była po raz pierwszy na żywo, a nagranie odtworzyć będzie można na stronie: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.