niedziela, 24 stycznia 2016

Wojewoda unieważnił Uchwałę Rady Powiatu w sprawie dyżurów aptek

  Wojewoda Łódzki 2 grudnia 2015 roku stwierdził nieważność Uchwały Rady Powiatu dotyczącej pracy i  dyżurów aptek na terenie powiatu radomszczańskiego. Jest to istotna decyzja dla np. mieszkańców naszej gminy.



  Wojewoda nie podzielił stanowiska Rady Powiatu, która przyjęła w uchwale, że świąteczno - nocne dyżury może pełnić tylko jedna apteka w całym powiecie, i to na dodatek położona w stolicy powiatu - Radomsku. Wojewoda stwierdził, że uchwała została przyjęta z istotnym naruszeniem prawa. W uzasadnieniu Rozstrzygnięcia czytamy m.in.:

"Organ nadzoru stoi na stanowisku, iż ustalenie rozkładu pracy aptek z powiatu radomszczańskiego w sposób określony w uchwale Nr. XIV/95/2015  z dnia 29 października 2015 roku w sprawie rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu radomszczańskiego, uniemożliwia skorzystanie przez mieszkańców powiatu radomszczańskiego  ( poza mieszkańcami Miasta Radomska ) w sposób najlepszy i najszybszy z pomocy świadczonej przez apteki w porze nocnej. Nie można się również zgodzić ze stanowiskiem zaprezentowanym przez Przewodniczącego (Rady Powiatu), iż tak ustalona praca aptek pozwala na dojazd do apteki z siedziby gminy najbardziej oddalonej w czasie ok 30 min. 

Po pierwsze należy stwierdzić, że z aptek będą również korzystać mieszkańcy danej gminy, których miejscowości położone są jeszcze dalej od Radomska ( gdzie znajduje się apteka ) niż siedziba tej gminy. Takim przykładem jest m.in. miejscowość Góry Mokre w gminie Przedbórz z której do apteki pracującej w porze nocnej pozostaje  dystans 44 km ( z czasem przejazdu ok 44 min).  Powyższe oznacza, iż w sytuacji w której tylko jedna apteka na terenie całego powiatu będzie czynna całodobowo, oznacza, iż nie zapewnia się odpowiedniej dostępności do usług świadczonych w porze nocnej, święta i dni wolne dla mieszkańców całego powiatu i nie przewiduje, że mogą zaistnieć sytuacje nadzwyczajne, kiedy potrzebny będzie możliwie najszybszy dostęp do leków i usług fachowego farmaceuty."

Wojewoda w rozstrzygnięciu oparła się na wyrokach sądów administracyjnych w tym również NSA. 

Cieszy fakt, że Wojewoda wziął pod uwagę, w przeciwieństwie do lokalnych polityków, w tym naszego burmistrza, jako najważniejsze kryterium zdrowie i życie obywateli, a nie prywatny interes i tak sytych farmaceutów.

Całość rozstrzygnięcia dostępna jest tutaj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.