sobota, 2 stycznia 2016

Radni byli przed nami... ale ...

W związku z wczorajszym naszym wpisem dotyczącym wdrożenia na stronach przedborskiego BIP standardów WCAG 2.0, jest nam miło poinformować, że dwoje przedborskich radnych nas w tym zakresie ubiegło.


 Pani Renata Świerczyńska i Pan Michał Mordak w dniu 30 listopada 2015 roku, złożyli w tej sprawie wniosek do burmistrza naszego miasta: 

Wniosek
  
  Niniejszy wniosek kierujemy stosownie do treści artykułu 241 kpa , stwierdzającego iż przedmiotem wniosku mogą być w szczególności sprawy ulepszenia organizacji , wzmocnienia praworządności , usprawnienia pracy i zapobiegania nadużyciom, ochrony własności , lepszego zaspokojenia potrzeb ludności.

 Panie Burmistrzu!

  Polska w 2012 roku ratyfikowała Konwencję o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Informacja jest najcenniejszym towarem jaki zna zglobalizowana gospodarka. Na tyle istotna , że do informacji o charakterze publicznym, zgodnie z prawem każdy ma zapewniony dostęp na równych zasadach. Osoby niedowidzące mogą swobodnie korzystać z internetu , używając specjalnego oprogramowania, które czyta im treści umieszczone na stronie. Warunkiem jest , żeby te treści były umieszczone w postaci tekstu , a nie skanów.

  Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 roku w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności , samorządy i administracja publiczna w ogóle miały do dnia 31 maja 2015 roku , czas na wprowadzenie standard dostępności WCAG 2.0, który określa stopień dostępności , dla osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowy, właśnie np osób niepełnosprawnych lub seniorów, o których Pan Burmistrz z tak wielka troską wypowiadał się w związku z programem Senior – Wigor.

  Tymczasem zauważamy, że w Biuletynie Informacji Publicznej naszego Urzędu w Przedborzu większość dokumentów zamieszczona jest w formie , która uniemożliwia zaznaczenie tekstu, ani wyszukać w nich konkretnej informacji która nas interesuje. Dzieje się tak dlatego, że dokumenty te są wstawianie w formie skanu (zdjęcia) uniemożliwia to wyszukanie czy zaznaczenie tekstu, a także ogranicza dostęp do informacji publicznej osobom niedowidzącym , oraz niewidomym. Świadczy to o tym, że nie dostosował Pan stron BIB do wymogów w/w Rozporządzenia. Jest to błąd, który można naprawić przy odrobinie dobrej woli , którą myślimy, że Pan okaże.
Skany dokumentów zamieszczone w takiej formie jak na BIP UM w Przedborzu , są dla osób niedowidzących i niewidomych całkowicie niedostępne – nie radzi sobie z nimi żaden program , i są niezgodne z Konwencją, Rozporządzeniem i standardem WCAG 2.0 . Nawet dla osób pełnosprawnych , skany są poważnym utrudnieniem  - czytanie tabeli na 10000 wierszy  w poszukiwaniu jednej linijki informacji, bez możliwości przeszukania , nie spełnia już technologicznych standardów i uniemożliwia maszynowe przetwarzanie.
Osoby niedowidzące i niewidome mogą sobie bardzo sprawnie radzić w internecie ,mają do dyspozycji różne programy. Ale używanie nieprzeszukiwalnych skanów dokumentów sprawia, że zostają te osoby wykluczone z prawa do uzyskiwania informacji publicznej zawartej w BIP.

 Dlatego zwracamy się do Burmistrza Miasta Przedbórz o poprawę sytuacji w tym zakresie poprzez publikowanie dokumentów w BIP w formie elektronicznej umożliwiającej maszynowe przetwarzanie , a nie w formie grafiki (zdjęcia, skanu).
Jednocześnie oczekujemy odpowiedzi na pytania:

- kto jest odpowiedzialny za brak wdrożenia standardów WCAG 2.0  i w/w Rozporządzenia ?
- kiedy zostaną wdrożone na stronach BIP UM w Przedborzu w/w standard i Rozporządzenie w omówionym zakresie ?
- dlaczego do dnia 31 maja br. przedmiotowe Rozporządzenie nie zostało wdrożone w życie ?


Z poważaniem

Renata Świerczyńska

Michał Mordak

Burmistrz wniosek radnych Świerczyńskiej i Mordaka rozpatrzył pozytywnie ....


...ale ...

.... jak to ma w zwyczaju na pytania odpowiada pokrętnie, albo nie na temat. 
Pytany o to kto jest odpowiedzialny, za brak wdrożenia programu w terminie jaki nakazywało Rozporządzenie - odpowiada, że za wdrożenie odpowiadają redaktorzy BIP. Od strony technicznej zapewne tak. Ale chyba nie w ich gestii jest pilnowanie tych spraw od strony prawnej. Ponad to odpowiedzialność za brak wdrożenia programu, to nie to samo co odpowiedzialność za samo dostosowanie techniczne. Ale jak to ma burmistrz w zwyczaju, zgonić winę na pracowników. 

 Nie padła też odpowiedź na pytanie - dlaczego programu nie wdrożono w terminie? Dlatego Jawny Przedbórz wysłał z tym pytaniem wniosek do burmistrza.  Według słów burmistrza standardy WCAG 2.0 mają obowiązywać od 1 stycznia br. A co z dokumentami publikowanymi przed tą datą ?? Na wdrożenie systemu samorządy miały blisko 3 lata. 

 Być może kogoś może śmieszyć i może uważać, że kogo mogą obchodzić takie zdawać się może błahe sprawy. Diabeł proszę Państwa tkwi w szczegółach. Skoro dostęp do informacji publicznej ma mieć każdy, to warto upomnieć się choćby najmniej liczną grupę społeczną, która ma utrudnione zdobywanie wiedzy i informacji publicznej. Tym bardziej, jeśli utrudnienia te leżą po stronie podmiotu zobowiązanego do udzielania informacji publicznej. 

Nasz wniosek do burmistrza miasta, którego chcemy nauczyć odpowiadać na pytania rzeczowo i zgodnie z faktami:

W związku z art.61 Konstytucji RP, proszę o udzielenie informacji w temacie :

W nawiązaniu do pisma znak Og. 2010.63.2015 z dnia 29 grudnia 2015 roku, jakie było odpowiedzią na Wniosek dwojga radnych, stwierdzam, że brak jest w nim odpowiedzi na jedno z pytań jakie zadałem we Wniosku z dnia 30 listopada 2015 roku, tj. 

„- dlaczego do dnia 31 maja br (2015r). przedmiotowe Rozporządzenie nie zostało wdrożone w życie ?”

Proszę zatem o udzielenie odpowiedzi na to pytanie. 
Przeglądając BIP UM w Przedborzu, nie zauważyłem aby system o którym mowa został wdrożony z dniem 01.01.2016, ponieważ dokumenty , które znajdują się na BIP, nadal nie spełniają norm z przedmiotowego rozporządzenia. 
Proszę zatem o wyczerpujące wyjaśnienia z Pana strony w tej materii:

- czy standardy spełniać będą tylko dokumenty publikowane po od dnia 1 stycznia 2016 roku ?
- co z dokumentami publikowanymi przed w/w datą ? 

1 komentarz:

  1. Anonimowy1/03/2016

    "osobą niedowidzącym"? Czyżby szwagierka burmistrza pisała? Bo jeśli "niedowidzącym" (l.mn) to - "osobom".

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.