piątek, 1 stycznia 2016

Akcja "mam to w bipie" - monitoruj naszą Gminę

Mówi się, że informacja jest najcenniejszym towarem, jaki zna zglobalizowana gospodarka. Na tyle istotna, że do informacji o charakterze publicznym, zgodnie z prawem, każdy ma zapewniony dostęp na równych zasadach.


 Polska w 2012 roku ratyfikowała Konwencję o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Art. 21 Konwencji zapewnia m.in., że “Państwa Strony podejmą wszelkie odpowiednie środki, aby osoby niepełnosprawne mogły korzystać z prawa do wolności wypowiadania się i wyrażania opinii, w tym wolności poszukiwania, otrzymywania i rozpowszechniania informacji i poglądów, na zasadzie równości z innymi osobami i poprzez wszelkie formy komunikacji, według ich wyboru, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 niniejszej konwencji, między innymi poprzez:

(a) dostarczanie osobom niepełnosprawnym informacji przeznaczonych dla ogółu społeczeństwa, w dostępnych dla nich formach i technologiach, odpowiednio do różnych rodzajów niepełnosprawności, na czas i bez dodatkowych kosztów,

(b) akceptowanie i ułatwianie korzystania przez osoby niepełnosprawne w sprawach urzędowych z języków migowych, alfabetu Braille’a, komunikacji wspomagającej (augmentatywnej) i alternatywnej oraz wszelkich innych dostępnych środków, sposobów i form komunikowania się przez osoby niepełnosprawne, według ich wyboru[…]”.

Ponadto, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, samorządy (i administracja publiczna w ogóle) miały do 31 maja czas do, by wprowadzić standard dostępności WCAG 2.0, który określa stopień dostępności, dla osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, właśnie np. osób niepełnosprawnych lub seniorów.

Zgodnie z prawem. A jak jest w praktyce?

Z naszych doświadczeń wynika, że dalej na biuletynach informacji publicznej stosuje się skany dokumentów.

Nawet dla osób pełnosprawnych, skany są poważnym utrudnieniem – czytanie tabeli na 10000 wierszy w poszukiwaniu jednej linijki informacji, bez możliwości przeszukiwania, nie spełnia już technologicznych standardów. Oczywiście, kwestię progu dostępu dla obywateli, ich wygoda, nabiera zupełnie nowego znaczenia w kontekście obywateli niepełnosprawnych. Dla których często kwestia formatu, poprawnego przetwarzania maszynowego, nie jest kwestią wygody, tylko możliwości zapoznania się z dokumentem w ogóle. Skany dokumentów są dla osób niedowidzących i niewidomych całkowicie niedostępne – nie radzi sobie z nimi żaden program, są niezgodne z Konwencją i standardem WCAG 2.0.

Osoby niedowidzące i niewidome mogą sobie bardzo sprawnie radzić w internecie. Ale używanie nieprzeszukiwalnych skanów dokumentów sprawia, że zostają wykluczone, dana informacja – chociaż udostępniona w biuletynie informacji publicznej – pozostaje w dalszym ciągu nieosiągalna.

Ale ile gmin dokładnie stosuje skany? W jakiej części dokumentów? Postanowiliśmy to sprawdzić. A tam, gdzie są skany – zmienić. 

Źródło http://mamtowbipie.pl 

W związku z powyższym Jawny Przedbórz postanowił zainterweniować, i w dniu dzisiejszym wysłał do Burmistrza Przedborza wniosek o następującej treści:



Na podstawie art 61 Konstytucji RP proszę o odpowiedź na poniższe zagadnienie:


Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, samorządy (i administracja publiczna w ogóle) miały do 31 maja 2015 czas do, by wprowadzić standard dostępności WCAG 2.0. Który określa stopień dostępności, dla osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, właśnie np. osób niepełnosprawnych lub seniorów.

Niestety przeglądając BIP Gminy Przedbórz zauważyłem że większość publikowanych dokumentów na stronie BIP nie spełniają standardu dostępności WCAG 2.0 są to nie przetwarzalne maszynowo skany. (nie da się zaznaczyć tekstu, skopiować, co sprawia że dokumenty są nieczytelne dla osób niewidomych gdyż programy ich nie odczytają) www.mamtowbipie.pl



W związku z tym proszę odpowiedzieć:

1. Co jest przyczyną łamania przez Państwa obowiązującego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności? przez nie wprowadzenie standardu WCAG 2.0 proszę o logiczną odpowiedź

2. Kto jest odpowiedzialny za taki stan rzeczy?

3. Kiedy strona BIP zostanie przystosowana do w/w wymogów ?

Odpowiedź przedstawimy Państwu natychmiast po otrzymaniu. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.