wtorek, 22 stycznia 2019

Zapraszam do współpracy

 156 lat temu w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku wybuchło powstanie styczniowe, nazywane również Narodowym. Podczas tego zbrojnego zrywu, trwającego do jesieni 1864 roku, powstańcy polscy stoczyli z wojskami carskimi ok 1 500 bitew i potyczek.


Powstańcza epopeja nie ominęła również naszego miasteczka i jego okolic, na terenie których doszło do walk z carskimi siłami. Największe bitwy jakie się tutaj rozegrały, miały miejsce 27 czerwca i 3 września 1863 roku. Opisy wydarzeń tamtych dni znajdują się w licznych wspomnieniach ich uczestników, którzy walczyli w Przedborzu i jego okolicach, a także w ówczesnej prasie.


Smutnym jest to, że w naszym miasteczku nie robi się właściwie nic w kierunku krzewienia świadomości i kultywowania pamięci związanej z przeszłością Przedborza.

Wykorzystując zatem dzisiejszą 156 rocznicę wybuchu powstania styczniowego, jako radny Rady Miejskiej w Przedborzu, pragnę gorąco zachęcić wszystkich zainteresowanych do współpracy w celu powołania do życia Społecznego Komitetu Budowy Upamiętnienia Czynu Powstańczego 1863 r. -1864 r. w Przedborzu.

Wszystkich tych, którzy poważnie podejdą do tematu, są chętni do współpracy, a szczególnie do pracy, proszę o kontakt w celu zawiązania Komitetu i podjęcia działań, których zwieńczeniem będzie stworzenie miejsca pamięci przy którym za rok Przedborzanie godnie będą mogli uczcić i wspomnieć kolejną rocznicę powstania styczniowego.



Zdjęcie przedstawia szkic bitwy nad rzeką, autorstwa Wiesnera, zamieszczony we francuskiej gazecie "LIllustration" 26.09.1863r. Jak twierdzi Stanisław Strumph Wojtkiewicz w "Powstanie Styczniowe" wyd. 1963, w podpisie ilustracji podano nazwę miejscowości, której nie można odnaleźć w spisie bitw stoczonych w 1863 r. podczas trwania powstania styczniowego. Dlatego też, uważa się ten szkic, za wyobrażenie bitwy o Przedbórz nad Pilicą jaką stoczono 27 czerwca 1863 roku.



W najbliższym czasie przekażę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przedborzu dwie książki związane tematyką z historią powstania styczniowego w Przedborzu i naszym regionie. 


Pierwsza z nich, to "Burzliwe fortuny obroty. Mój pamiętnik 1831 - 1881" Antoniego Szymborskiego ( dziadka polskiej Noblistki Wisławy Szymborskiej), którego powstańcza droga wiodła przez Przedbórz. Druga pozycja to opracowane przez Adama Malickiego "Marcin Edmund Wierusz - Kowalski. Wspomnienia moje z roku 1863". Również jego powstańczy szlak wiódł przez Przedbórz i region konecko - włoszczowski.




Będą to kolejne przekazane przeze mnie do naszej Biblioteki pozycje książkowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.