sobota, 16 grudnia 2017

Wiele pytań na które trzeba znaleźć odpowiedź

17 sierpnia 2017 roku Rada Miejska w Przedborzu, głosami "naszej drużyny" ( czytaj drużyny Naczyńskiego), podjęła Uchwałę przedłożoną Radzie, przez Naczyńskiego w sprawie zamiany działek.


Jego Ekscelencja Aktualny Burmistrz Miasta Przedborza, chce bowiem zamienić działki położone na Piskorzyńcu w obrębie Zagacie, na działki należące do ANR, a usytuowane na Mojżeszowie. Wyszedł przy tym problem związany z prawami własności do działek z Piskorzyńca a w szczególe działek nr 727/1, 727/2, 727/3, 729, 854/1, 854/2, 854/3. 

Wojewoda uznał uchwałę za nieważną, a Naczyński za pośrednictwem swoich radnych i razem z nimi wnieśli na to rozstrzygnięcie Wojewody skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi skargę, twierdząc, że Wojewoda. Nie będę jednak wyrokował na temat tego, kto ma rację, a komu jej brak. Ja o czymś innym, niemniej ważnym jednak. 

W czym rzecz? 

Rzecz w tym, że Naczyński twierdzi, że Gmina Przedbórz weszła w posiadanie działek 727, 729 i 854, które uległy podziałowi na w/w działki na podstawie Decyzji wydanej przez Wojewodę Łódzkiego. Na dodatek winnym ma być sam Wojewoda, który (wedle słów Naczyńskiego) wydał Decyzję na działki o które Gmina nie występowała:

"Pan burmistrz - co do działek powiedział, że sytuacja była taka, iż na wniosek pracownika Urzędu Wojewoda wydał decyzję na działki, o które Gmina nie wnioskowała. Prawdopodobnie, przez pomyłkę Gmina stała się właścicielem działek. Na podstawie decyzji Wojewody została założona księga wieczysta". (za protokółem z posiedzenia komisji łączonych Rady Miejskiej z dnia 17 sierpnia 2017r.)
Trudno zgadywać, czy Naczyński był nieświadomy tego co powiedział, czy może kłamał celowo? W każdym bądź razie wprowadził radnych, a i innych zainteresowanych w błąd.

Decyzja GN. V. 7723/M/11/16/2009/ASz z dnia 22 lutego 2010 roku, bo o niej tu mowa, została wydana na wniosek podpisany z upoważnienia burmistrza przez ówczesnego sekretarza miasta Wojciecha Karbownika: 




Powyższe pismo potwierdza fakt, że Gmina Przedbórz nie występowała o działki 727, 729 i 854. Natomiast Decyzja Wojewody z dnia 22 lutego 2010 roku potwierdza, celowe lub nie, wprowadzenie radnych w błąd oraz minięcie się przez burmistrza z prawdą, co do wydania jej na działki, o które Gmina nie występowała ( czyli 727, 729, 854). Numery działek wymienione w Decyzji Wojewody, są zbieżne z tymi podanymi we wniosku złożonym 30 grudnia 2009 roku:


Błąd w decyzji nastąpił jeden. Dotyczył numeru księgi wieczystej i został on sprostowany, i nie ma on znaczenia w przedmiotowej sprawie:




Nie może być zatem mowy o tym, co powiedział Naczyński. Można mieć jednak podejrzenie, że Naczyński świadomie wprowadził w błąd radnych. Wniosek można taki wysnuć na podstawie spisu treści załączników jakie zostały załączone do skargi złożonej do WSA na rozstrzygnięcie nadzorcze dot. Uchwały w sprawie zamiany działek. 

Wśród wielu pism podpiętych do skargi, brak jest dwóch. Tych od, których historia ta ma swój początek. Czyli wniosku z 30 grudnia 2009 podpisanego z up. burmistrza przez Karbownika, oraz Decyzji Wojewody Łódzkiego, na którą skarżący się powołuje, ale jej treści nie przytacza:

2. Uzasadnienie zarzutów skargi. Zgodnie ze stanem prawnym ujawnionym w księdze o numerze PT1 R/00070552/2 prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Radomsku jako właścicielem działek o numerach nr 727, nr 854, nr 729 jest Gmina Przedbórz, zaś podstawę wpisu Gminy Przedbórz jako właściciela stanowiła decyzja Wojewody Łódzkiego z dnia 22 lutego 2010r. znak GN.V.7723/M/11/16/2009/ASz. /dowód: odpis zwykły z księgi wieczystej o numerze PT1 R/00070552/2 prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Radomsku/ Wskazana wyżej decyzja Wojewody Łódzkiego (a więc tego samego organu, który wydał w niniejszej sprawie skarżone rozstrzygnięcie nadzorcze) nie była nigdy kwestionowana, w tym w ramach wznowienia postępowania czy też stwierdzenia nieważności. 
5. Załączniki do niniejszej skargi stanowią: a. Uchwała Nr XXXVll/293/17 Rady Miejskiej w Przedborzu w sprawie wniesienia skargi na rozstrzygniecie nadzorcze., b. dowód uiszczenia wpisu od skargi na rachunek Sądu, c. drugi egzemplarz (odpis) skargi wraz z załącznikami, d. odpis zwykły z księgi wieczystej o numerze PT1 R/00070552/2 prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Radomsku, e. odpis decyzji Starosty Powiatu Radomszczańskiego znak PŚl.6330.2.2014 z dnia 21 stycznia 2015r. ze stwierdzeniem, że decyzja ta jest ostateczna, f. kopia postanowienia Sądu Rejonowego w Radomsku V Wydział Ksiąg Wieczystych z dnia 28 maja 201 Sr. Nr Dz. Kw. DZKW/PT1 R00000204/15, g. kopia pozwu Skarbu Państwa - Agencji Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Warszawie z dnia 15 czerwca 2015r. przeciwko Gminie Przedbórz o uzgodnienie treści księgi wieczystej wniesionego w sprawie IC 514/15 prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Radomsku; h. kopia postanowienia Sądu Rejonowego w Radomsku z dnia 8 stycznia 2016r. zapadłego w sprawie IC 51 4/15, i. odpis postanowienia Sądu Rejonowego w Radomsku z dnia 22 czerwca 2017r. zapadłego w sprawie IC 514/15 ze stwierdzeniem jego prawomocności, j. kopia zaświadczenia o wyborze na burmistrza.

Skoro Decyzja Wojewody była podstawą do dokonania wpisu w księdze wieczystej , że Gmina Przedbórz jest właścicielem tych działek, to dlaczego nie pojawia się ona jako dowód w sprawie? Jeśli Wojewoda nie ujął tych trzech działek w swojej Decyzji, to na jakiej podstawie Sąd w Radomsku wpisał Gminę Przedbórz jako ich właściciela? 

Kluczowym okaże się tu wniosek Gminy Przedbórz złożony do Sądu w tej sprawie. Czy Gmina Przedbórz wzywana była przez Sąd o wyjaśnienia i uzupełnienia w tej sprawie? Czy takie złożyła? Czy nie? Czy ktoś przekroczył uprawnienia w przedmiotowej sprawie? Jeśli tak, to kto? Czy w przypadku kiedy decyzja nie obejmowała przedmiotowych działek, stan posiadania wpisany na Gminę Przedbórz był zgodny z prawem? Czy w końcu, przy takim stanie rzeczy, Gmina Przedbórz, jest rzeczywistym właścicielem tych działek?

Na wszystkie te pytania postaram się znaleźć odpowiedź, szukając rozwiązania zagadki u źródeł. Od Sądu zacząwszy, poprzez burmistrza a na Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim skończywszy. 

Zastanawia mnie tylko jedno. Kto w przedmiotową Decyzję spojrzał? Radni wiem, że nie. Z treści rozstrzygnięcia wydanego przez Wojewodę: 

Z prowadzonego postępowania wyjaśniającego wynika jednak, że ww. działki omyłkowo zostały wpisane Gminie Przedbórz w księdze wieczystej Nr PT1 R/0007055212 na podstawie decyzji Wojewody Łódzkiego z dnia 22 lutego 201 Or. znak GN. V. 7723/M/11/16/2009/ASz" 
wynika, że w ŁUW, chyba też nikt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.