W przedborskim ratuszu, w Wielki Czwartek odbyła się Sesja Rady Miejskiej, gdzie jednym z omawianych punktów było rozpatrzenie wniosku z dnia 12 lutego 2018 r. w sprawie zmiany Uchwały Nr XXXIV /253/17 z dnia 28 czerwca 2017 r. złożonego przez Zbigniewa Plutę, mieszkańca Gminy Przedbórz.
Wniosek ten dotyczył poprawy realizacji dostępu do informacji publicznej przez Burmistrza i Radę Miejską w Przedborzu. Z racji tego Wnioskujący został przez Przewodniczącego Krzysztofa Zawiszę zaproszony na posiedzenie Rady. Niestety, przed głosowaniem nad podjęciem Uchwały w sprawie wniosku, Przewodniczący nie dopuścił Wnioskującego do głosu, czym złamał zapisy paragrafu 29 Statutu Gminy Przedbórz, gdzie w ustępie 7 zapisano, że postanowienia ust. 3-6 paragrafu 29 Statutu stosuje się odpowiednio do osób zaproszonych na Sesję Rady i publiczności, przy czym w tej Skardze istotny jest, ust. 3:
"3. Jeżeli Rada nie postanowi inaczej, czas wystąpienia innych osób niż wymienione w ust. 2, nie może przekroczyć 5 minut".
- a w szczególe jego część o treści „czas wystąpienia innych osób niż wymienione w ust.2”, gdzie wymienione w ust. 2 osoby to Burmistrz i Przewodniczący Komisji Rady, z czego wynika, że osoby „inne” nie są ograniczone tylko do radnych, więc do osób upoważnionych do zabrania głosu, należy zaliczyć osoby zaproszone na Sesję przez Przewodniczącego Rady.
Sesja Rady Miejskiej w Przedborzu, 29 marca 2018 rok - radni: Ocimek, Świerczyńska, Mordak, Chudy, Koski, Olejnik. |
Uprzedzając tłumaczenie, że na podstawie par. 31 ust. 1 Statutu publiczność może zabierać głos podczas Sesji w punkcie „Zapytania, wolne wnioski”, a w ust.2, Przewodniczący może (a więc nie musi) udzielić głosu osobie spośród publiczności w trakcie „dalszych obrad”, np. w trakcie omawiania bloku uchwał, to zauważyć należy, że w par.29 ust.7 Statutu Gminy Przedbórz istnieje wyraźnie rozróżnienie na osoby zaproszone i publiczność, przy czym osoby zaproszone, traktować należy jako „inne” (te z par. 29, ust.3 Statutu), czyli takie, które powinny zostać dopuszczone do głosu i mają prawo do jego zabrania, nie tylko w punkcie „Zapytania, wolne wnioski”.
Jednocześnie należy zwrócić uwagę na fakt przeprowadzenia podczas przedmiotowej Sesji, głosowania nad tym, czy radni wyrażają zgodę, aby udzielić Wnioskującemu głosu przed głosowaniem Uchwały dotyczącym przedmiotowego wniosku. Statut Gminy Przedbórz nie przewiduje takiej możliwości, aby radni poprzez głosowanie mogli decydować, co do udzielania zgody zaproszonemu na Sesję gościowi na zabranie przez niego głosu. Rada może wyrazić jedynie zgodę, co do wydłużenia czasu wystąpienia osób innych( par.29, ust. 3), w tym zaproszonych na sesję gości. Do wyłącznej prerogatywy Przewodniczącego Rady Miejskiej w Przedborzu należy udzielanie głosu, i co tyczy się tematu tej skargi, nie to czy udzieli, ale udzielić musi wedle kolejności zgłoszeń ( par.30 ust.1 Statutu).
To jest oczywiście tylko moja opinia, z którą można się zgodzić lub nie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.