czwartek, 1 lutego 2018

Będziesz wiedział jak głosuje radny - czyli nowelizacja Ustawy o samorządzie gminnym

24 listopada 2016 roku Rada Miejska w Przedborzu "rozpatrywała" petycję złożoną w sprawie wprowadzenia do protokołu z posiedzeń Rady imiennych wyników głosowań, tj. zapisać, w jaki sposób głosował każdy z radnych. 


Wynik głosownia był łatwy do przewidzenia:

Za odrzuceniem - 9 

Za przyjęciem - 5

Brak jednego radnego.


Petycja 9-ma głosami zostało odrzucona, ponieważ uznano, że nie można rozszerzać katalogu wyznaczonego dla głosowań imiennych wyznaczonych przez Ustawę o samorządzie gminnym, oraz, że przecież każdy mieszkaniec, jak jest ciekaw, to może przyjść i zobaczyć jak głosują radni ( co uznać należy za oczywistą kpinę i ignorancję, zważywszy w jakich godzinach radni obradują, lub np. biorąc pod uwagę, że nie wszyscy mieszkańcy gminy, są mieszkańcami miasta i przybycie na sesję łączy się przyjazdem np. z Żeleźnicy). 


Anonimowość głosowań już się skończyła. 31 stycznia weszła w życie Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych , która znowelizowała m.in. Ustawę o samorządzie gminnym. 

Jakie wprowadzono zmiany? 

Koniec z anonimowym głosowaniem radnych.  Głosowania mają odbywać się za pomocą urządzeń umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu głosowań radnych. Jeśli będzie to niemożliwe z przyczyn technicznych, należy przeprowadzić głosowanie imiennie. Wykazy głosowań mają być niezwłocznie upubliczniane. Zmiana dotyczy wszystkich szczebli samorządu, a więc w BiP znajdziemy imienne wyniki głosowań zarówno z sesji Rady Gminy, powiatu jak i Sejmiku Województwa. 

Transmisje i nagrywanie sesji. Ustawa nakazuje transmitowanie sesji oraz publikowanie nagrania. Tak więc na BIP obejrzycie swoich wybrańców w "akcji".

Nowa komisja skarg, wniosków i petycji. Komisja powołana z mocy prawa zajmować się będzie rozpatrywaniem skarg na działania organów wykonawczych i samorządowych jednostek organizacyjnych. 

Inicjatywa uchwałodawcza. Prawo inicjatywy uchwałodawczej w gminie do 20 000 mieszkańców posiadać będzie grupa co najmniej 200 osób.

Uprawnienia kontrolne radnych. Nowelizacja przyznała radnym uprawnienia kontrolne analogiczne do uprawnień parlamentarzystów. Będą mieli prawo do uzyskiwania informacji i materiałów oraz prawo wstępu do pomieszczeń instytucji samorządowych, w tym spółek handlowych z udziałem samorządowych osób prawnych.

Przewodniczący rady zwierzchnikiem. Przewodniczący Rady Miasta/powiatu będzie miał prawo wydawania poleceń służbowych pracownikom urzędu jednostki samorządowej i tym samym możliwość wykonywania wobec nich uprawnień zwierzchnika służbowego.

Dłuższa kadencja. Nowelizacja wydłużyła kadencję organów samorządu terytorialnego z czterech do pięciu lat. Przepis ten będzie miał zastosowanie po wyborach samorządowych 2018 r.

Pełny zapis zmian dostępny jest w podanym wyżej linku. Zmiany zaczną obowiązywać, od nowej kadencji, po wyborach samorządowych w 2018 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.