O możliwości naruszenia przepisów Ustawy antykorupcyjnej Wojewoda został poinformowany w połowie września ubiegłego roku. W związku z tym, służby prawne Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego jesienią zwracały się do Rady, Burmistrza i MKS Pilicy Przedbórz z wnioskami o wyjaśnienia.
Złamanie zapisu przepisów antykorupcyjnych wedle Wojewody nastąpiło poprzez zasiadanie burmistrza w zarządzie MKS, który jak stwierdził prowadziło działalność gospodarczą sprzedając bilety na mecze.
W pismach z ŁUW pytano o to, czy MKS prowadzi działalność gospodarczą, a następnie czy Klub sprzedaje bilety na mecze które rozgrywane są na przedborskim boisku.
Rada, Burmistrz i MKS zgodnie odpowiadali, że nic takiego nie ma miejsca, a bilety, to nie bilety, tylko "cegiełki". Tyle tylko, że tego typu forma obrony mogła narazić Klub na niemałe problemy, ponieważ rozprowadzanie cegiełek to forma zbiórki publicznej, której brak zgłoszenia, a wcześniej specjalnej zgody, może skutkować przepadkiem zebranych pieniędzy i naraża na odpowiedzialność karną.
Wojewoda jednak nie uwierzył w wymyśloną historyjkę o "cegiełkach"
(...) i stoi na stanowisku, że w omawianej sytuacji dochodziło do sprzedaży biletów – na potwierdzenie czego w aktach sprawy znajduje się dokument stadionu miejskiego Przedbórz o numerze: 0000988 w kwocie 4,00 zł (opłaty jednorazowej) oraz bilety na mecze piłki nożnej MKS „Pilica” Przedbórz z innymi klubami sportowymi w cenie 5, 10 oraz 2 zł. Oznacza to, że była ustalona cena za bilety – a więc dochodziło do sprzedaży.
Organ nadzoru po zapoznaniu się z zebranym w sprawie materiałem i po analizie stanu faktycznego i prawnego uznał, iż Burmistrz Miasta Przedborza p. M. Naczyński będąc Wiceprezesem Zarządu Stowarzyszenia zarządzał tą działalnością i tym samym naruszył zakaz ustanowiony w art. 4 pkt 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (Dz. U. 2017r., poz. 1393). Przepis ten stanowi, że osoby wymienione w art. 1 i 2, w okresie zajmowania stanowisk lub pełnienia funkcji, o których mowa w tych przepisach, nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności;"
Uznał jednocześnie, że sprzedaż biletów jest działalnością gospodarczą. Dodając, że:
"W świetle art. 50 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym to nie wpis do rejestru przedsiębiorców jest warunkiem podjęcia działalności gospodarczej przez podmiot wpisany do rejestru, ale odwrotnie, podjęcie działalności gospodarczej nakłada obowiązek wpisu podmiotu do rejestru przedsiębiorców (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku III SA/Bk 241/09)".
W związku z powyższym, pismem z 12 stycznia 2018 roku Wojewoda Łódzki wezwał Radę Miejską do wygaszenia mandatu burmistrza Miłoszowi Naczyńskiemu w terminie 30 dni od chwili doręczenia przedmiotowego wezwania. Jeśli radni nie odwołają Naczyńskiego z pełnionej funkcji, uczyni to sam Wojewoda.
Oczywiście burmistrz będzie się mógł odwołać od tego rozstrzygnięcia do WSA, ale w świetle istniejących przepisów wątpliwe jest, aby udało mu się wygrać.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.